rmoni Sanat Galerisi 1988 yılında Aynur Pehlivanlı & Zerrin Özdemir tarafından kurulmuştur. Sanata, sanatçıya ve izleyiciye saygı; ilkesi olan galeride sanat tarihimizde şimdiden yerini almış sanatçılarımız ve sanat dünyasında genç yeteneklerin sergileri açılmakta, sanatseverlerle buluşmaları sağlanmaktadır.

Armoni Sanat Galerisi bir özel galeri olarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiş, bir sanatçının yurt içinde ve yurt dışında bütün sergi organizasyonlarını üstlenmiş, sadece kendi olanakları ile bu doğrultuda çalışmalar yapmıştır. Yalçın Gökçebağ bu konuya olumlu yaklaşan ilk sanatçıdır. 1993, 1996 ve 1999 yıllarında olmak üzere üç kez Londra'da, 1997 yılında Paris ve Üsküp'te sergileri gerçekleştirilmiş, sanatçının birçok resmi çeşitli kolleksiyonlarda yerini almıştır.

1996 yılında Hollanda'ya Türk resminin özgün örneklerinden Nuri İyem, Nuri Abaç, Mehmet Pesen, Yalçın Gökçebağ ve Hüseyin Yüce'nin resimlerinden oluşan karma götürülmüş, Türkiye'ye ilgi çekilmesi açısından önemli bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Kayıhan Keskinok galeri ortamında izleyicinin önünde bir serginin oluşumunu gerçekleştirmiş, izleyicinin de katılımıyla boş tuvallerden yola çıkılıp bir haftada sergilenme noktasına gelen resimler ortaya çıkmış 'Bir Serüven' yaşanmıştır. Yurtdışından getirdiğimiz sergiler de Ankaralı izleyiciye farklılıklar sunmuştur. Dünya çapında ünlü, Türk asıllı Bulgar sanatçı (heykel dalında) Vejdi Rasidov yine Bulgar sanatçılar Zahary Kamenov ve Georgi Lechev sergileri çok önemli sanatsal etkinliklerdir. Makedon sanatçı Vasko Tashkovski sergisi ve Brezilyalı Naif'ler sergilerini gerçekleştirmiş olmak kıvanç vermektedir. Galerimizde açılan sergileri ile sanat kurumu tarafından yılın sanatçısı seçilen Hüseyin Bilişik, Özdemir Altan, Süleyman Saim Tekcan, Turan Erol gibi büyük ustalara ev sahipliği yapmanın onurunu herzaman taşıyacağız. Yıllardır birlikte çalıştığımız Nuri Abaç'a Çağdaş Sanatlar Vakfı '2001 Yılı Sanatçısı' ödülünü vermiştir. Birlikte çalıştığımız Sema Boyancı Gravür dalında İş Bankası Büyük Ödülü'nü ve Devlet Resim ve Heykel Yarışması'nın Baskı Resim Ödülü'nü kazanmıştır.

Yıllardır sürdürdüğümüz 'Sanatın yaşamdaki önemine özen gösterilmesi' doğrultusundaki özverili çalışmalarımızı uzun yıllar sürdürmeyi umudediyoruz.

 

   
  armoni | sergiler | sanatçılar | iletişim | ulaşım | anasayfa